A közgyűlés az egyesület legfőbb döntéshozó szerve, amely a tagok összességéből áll.
a./ A közgyűlés kizárólagos hatáskörébe tartozik:
-
az alapszabály módosítása;
-
az egyesület megszűnésének, egyesülésének és szétválásának elhatározása;
-
a vezető tisztségviselők megválasztása, visszahívása és díjazásuk megállapítása;
-
az éves költségvetés elfogadása;
-
az éves beszámoló - ezen belül az ügyvezető szervnek az egyesület vagyoni helyzetéről szóló jelentésének - elfogadása;
-
a vezető tisztségviselő feletti munkáltatói jogok gyakorlása, ha a vezető tisztségviselő az egyesülettel munkaviszonyban áll;
-
az olyan szerződés megkötésének jóváhagyása, amelyet az egyesület saját tagjával, vezető tisztségviselőjével vagy ezek hozzátartozójával köt;
-
a jelenlegi és korábbi egyesületi tagok és a vezető tisztségviselők elleni kártérítési igények érvényesítéséről való döntés;
-
a választott könyvvizsgáló megválasztása, visszahívása és díjazásának megállapítása; és
-
a végelszámoló kijelölése,
-
tiszteletbeli tag választása, tagfelvételi kérelem elutasítása elleni fellebbezés elbírálása, tag kizárása.
b./ A közgyűlést évente legalább egyszer össze kell hívni.
A közgyűlést az elnökség hívja össze a közgyűlés időpontját legalább 15 nappal megelőzően a napirendi pontok szerint tervezett napirend és a közgyűlés időpontjának, helyének, valamint az egyesület nevének és székhelyének feltüntetésével a küldötteknek – az elnök által az elnökség nevében – írásban, igazolható módon (alapszabály I. fejezet 11. pont) megküldött írásbeli meghívóval.
A napirendet a meghívóban olyan részletességgel kell feltüntetni, hogy a szavazásra jogosultak a tárgyalni kívánt témakörökben álláspontjukat kialakíthassák.
A meghívóban fel kell tüntetni azt is, hogy amennyiben a közgyűlés a megjelentek száma miatt határozatképtelen, úgy változatlan napirenddel a megismételt közgyűlést a határozatképtelen közgyűlés eredeti kezdő időpontját követő fél órával későbbi időpontra hívják össze. A meghívóban utalni kell arra is, hogy a megismételt közgyűlés a megjelentek számától függetlenül határozatképes.
A közgyűlésre szóló meghívót a meghívók kiküldésével egyidejűleg, az egyesület honlapján www.bajaivarosvedoesszepitoegyesulet.hu weboldalon is közzé kell tenni.
A közgyűlést elsősorban ez egyesület székhelyére kell összehívni, indokolt esetben azonban a közgyűlés helyszínét a lebonyolítás zavartalanságának és körülményeinek figyelembe vételével az elnökség határozza meg. Az elnökség a közgyűlés helyszínének meghatározásáról az elnök előterjesztése alapján dönt, amely előterjesztés során az elnök az alábbi szempontokat köteles figyelembe venni:
-
a várható létszámnak megfelelő ülőhely biztosítása,
-
a közgyűlés napirendjéhez szükséges esetleges technikai feltételek rendelkezésre állása,
-
a helyszín biztosításának gazdaságossága.
Az elnökség a közgyűlés helyszínéről a meghívó-tervezet elfogadásával dönt.
Az elnökség köteles a közgyűlést összehívni a szükséges intézkedések megtétele céljából, ha
- az egyesület vagyona az esedékes tartozásokat nem fedezi;
- az egyesület előreláthatólag nem lesz képes a tartozásokat esedékességkor teljesíteni; vagy
- az egyesület céljainak elérése veszélybe került.
A fentiek alapján kötelezően összehívott közgyűlésen a küldöttek kötelesek az összehívásra okot adó körülmény megszüntetése érdekében intézkedést tenni, vagy az egyesület megszüntetéséről dönteni.
c./ A közgyűlés megnyitását követően elsődlegesen meg kell állapítani a határozatképességet, vagyis az aktuális taglétszámhoz képest a megjelent és szavazásra jogosult tagok számát. A közgyűlés a napirendi pontok tárgyalását megelőzően egyszerű szótöbbséggel, nyílt szavazással megválasztja a levezető elnök személyét, továbbá a jegyzőkönyvvezető és a jegyzőkönyv hitelesítő személyét, valamint szükség esetén a háromfős jelölő-, illetőleg szavazatszámláló bizottságot.
A közgyűlést az elnök – akadályoztatása esetén az általa ezzel megbízott elnökségi tag – vezeti levezető elnökként.
A közgyűlés határozatképes, ha a szavazati joggal rendelkező tagok több mint fele jelen van. Határozatképtelenség esetén a megismételt közgyűlést változatlan napirenddel a határozatképtelen közgyűlés eredeti időpontját követő fél óra múlva kell megtartani, mely megismételt közgyűlés a megjelentek számára tekintet nélkül határozatképes. Ha törvény meghatározott, vagy magasabb részvételi arányt ír elő, úgy a megismételt közgyűlésen e tárgykörben csak a törvényi előírásoknak megfelelő határozatképesség megléte esetén hozható döntés.
A közgyűlés nem nyilvános; azon a tagokon és az ügyvezetésen kívül a közgyűlés összehívására jogosult által meghívottak és az alapszabály vagy a közgyűlés határozata alapján tanácskozási joggal rendelkező személyek vehetnek részt.
Ha a közgyűlést nem szabályszerűen hívták össze, az ülést akkor lehet megtartani, ha az ülésen a részvételre jogosultak legalább háromnegyede jelen van, és egyhangúan hozzájárul az ülés megtartásához.
A szabályszerűen közölt napirenden szereplő kérdésben hozható határozat, kivéve, ha a részvételre jogosultak legalább háromnegyede jelen van és a napirenden nem szereplő kérdés megtárgyalásához egyhangúlag hozzájárul.
A megelőző két mondatba foglalt esetek körébe nem eső, nem szabályosan összehívott vagy megtartott közgyűlésen elfogadott és ebből az okból érvénytelen határozat az elfogadásának időpontjára visszamenő hatállyal érvényessé válik, ha a határozatot a közgyűlés napjától számított harminc napon belül valamennyi tag egyhangúan érvényesnek ismeri el.
d./ A közgyűlés a határozatait – ha a jelen alapszabály vagy jogszabály másképp nem rendelkezik - a jelen lévő szavazati joggal rendelkező tagok egyszerű szótöbbségével, nyílt szavazással hozza meg. Az egyesület minden rendes tagját a határozathozatal során egy szavazat illet meg.
Az alapszabály módosításához, az egyesület egyesüléséhez és szétválásához a jelen lévő rendes tagok háromnegyedes szótöbbséggel hozott határozata, míg az egyesület céljának módosításához és az egyesület megszűnéséről szóló közgyűlési döntéshez a szavazati joggal rendelkező tagok háromnegyedes szótöbbséggel hozott határozata szükséges.
e./ A határozat meghozatalakor nem szavazhat az,
-
akit a határozat kötelezettség vagy felelősség alól mentesít vagy a jogi személy terhére másfajta előnyben részesít;
-
akivel a határozat szerint szerződést kell kötni;
-
aki ellen a határozat alapján pert kell indítani;
-
akinek olyan hozzátartozója érdekelt a döntésben, aki az egyesületnek nem tagja;
-
aki a döntésben érdekelt más szervezettel többségi befolyáson alapuló kapcsolatban áll; vagy
-
aki egyébként személyesen érdekelt a döntésben.
f./ Az egyesület a hatályos számviteli szabályok alapján a tárgyévet követő év május 31. napjáig éves beszámolót köteles készíteni az egyesület működéséről és gazdálkodásáról, amelyet a közgyűlés nyílt szavazással, egyszerű szótöbbséggel hagy jóvá.
Az egyesület a beszámolójával egyidejűleg közhasznúsági mellékletet is köteles készíteni.
Ebben be kell mutatni a szervezet által végzett közhasznú tevékenységeket, ezen tevékenységek fő célcsoportjait és eredményeit, valamint a közhasznú jogállás megállapításához szükséges adatokat és mutatókat. A közhasznúsági melléklet tartalmazza továbbá a közhasznú cél szerinti juttatások kimutatását, a vezető tisztségviselőknek nyújtott juttatások összegét és a juttatásban részesülő vezető tisztségek felsorolását.
g./ Az egyesület köteles a közgyűlés által elfogadott beszámolóját, valamint közhasznúsági mellékletét az adott üzleti év mérlegforduló napját követő ötödik hónap utolsó napjáig letétbe helyezni és közzétenni, a civil szervezetek bírósági nyilvántartásáról és az ezzel összefüggő eljárási szabályokról szóló törvényben meghatározott módon, valamint az egyesület székhelyén hirdetmény útján történő kifüggesztéssel is nyilvánosságra hozni.
h./ A közgyűlésről jelenléti ívet kell felvenni és jegyzőkönyvet vezetni.
A jelenléti íven fel kell tüntetni a tag, valamint – ha az alapszabály a képviselő útján történő részvételt lehetővé teszi – képviselője nevét és lakóhelyét vagy székhelyét, és – ha a tagokat nem azonos számú szavazat illeti meg – a tagot megillető szavazatok számát. A jelenléti ívet a közgyűlés levezető elnöke és a jegyzőkönyvvezető aláírásával hitelesíti.
A jegyzőkönyv tartalmazza:
- az egyesület nevét és székhelyét,
- a közgyűlés helyét és idejét,
- a közgyűlés levezető elnökének, a jegyzőkönyv-vezetőnek, a jegyzőkönyv hitelesítőjének a nevét,
- a közgyűlésen lezajlott fontosabb eseményeket, az elhangzott indítványokat,
- a határozati javaslatokat, a leadott szavazatok és ellenszavazatok, valamint a szavazástól tartózkodók számát.
A jegyzőkönyvet az elnök és az erre a célra az ülés kezdetén megválasztott jegyzőkönyv-vezető írja alá és egy e célra megválasztott küldött hitelesíti.
A jegyzőkönyv-vezető és a hitelesítő személyére elsősorban a levezető elnök tesz javaslatot, de a közgyűlésen jelen lévő bármely tag indítványozhatja más személy jegyzőkönyv-vezetővé, illetőleg hitelesítővé történő megválasztását. A jegyzőkönyvbe bármely tag vagy képviselője betekinthet.
Határozathozatal esetén a közgyűlés jegyzőkönyvében a határozatot kiemelve és részletesen az alábbiak szerint kell rögzíteni:
-
A határozatokat évente folyamatosan sorszámozva, törve a tárgyévvel, zárójelben a közgyűlés naptári időpontjával kell megjelölni.
-
A határozat tartalmát (rendelkező részét) pontosan és teljes terjedelemben kell meghatározni.
-
A rendelkező rész után meg kell határozni a határozat hatályát.
-
Rögzíteni kell a határozathozatalban részt vevők számát, a döntést támogatók és ellenzők számarányát.
A közgyűlés a fentiek szerint elkészített jegyzőkönyveit, mint a határozatokat tartalmazó nyilvántartást egybe kell fűzni és évenkénti bontásban az iratok között egységesen kezelni.
A közgyűlés határozatait a levezető elnök hirdeti ki.